Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Colour | Brown |
| Max Power Consumption | 2000 Watts |
| Application | Hot Runners |
To suit the requests of clients, we are occupied with manufacturing, supplying and trading Coil Heater for Pipe Forming. Fabricated joining advanced devices and machines, these items are broadly requested over the business sectors. We offer our items to client in moderate cost.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Inch |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 250 mm |
| Heater Density | High Density |
| Voltage | 500w |
| Wattage | 500 W |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Heating Element Type | heater h/d |
| Power | 230v |
| Size | d 15.8 x 300mm |
| Heater Material | s/s |
| Power Source | 12v x440v |
| Lead Wire Length | 250 mm |
| Connection Type | Straight Leads |
Additional Information:
Product Details:
| Power Rating | 250 W |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Voltage | 220V |
| Heater Shape | Round |
| Sheath Material | SS304 |
| Lead Type | PTFE Cable |
| Color | Silver |
| Heater Material | SS |
| Size | d25 x25 with j typ sansar |
| Power | 230v |
| Usage/Application | plastik ind |