Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Power Rating | 500 W |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Heater Profile | Round |
| Color | Silver |
| Heater Material | S/S |
| Max Temperature | 600°C |
| Application | Medical Mould, Hot Runner, Mini Nozzle, Micro Moulding |
| Packaging Type | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Power | 230V |
| Voltage | 220V |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Hot Runner Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Sheath Material | Incoloy 800 |
| Power Rating | 250 W |
| Supply Voltage | 110 V |
| Outer Diameter | 3 mm |
| Lead Type | PTFE |
| Color | Silver |
| Heater Material | SS |
| Power | 230 |
| Voltage | 220V |
| Thermocouple | Without TC |
| Application | Mould Heating, Packaging, Sealing Bar, Hot Runner, Nozzle Heating |
| Insulation | MgO |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Tubular Heater |
| Type | Tubular Heater |
| Power | 1000w |
| Sheath Material | Incoloy |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Heater Material | SS |
| Voltage | 210V |
| Maximum Temperature | 400°C |
| Brand | u typ |
| Phase | Single Phase |
| Application | Food Processing, HVAC, Chemical Heating, Water Heating, Oil Heating, Pool Heating, Melting, Plastic Processing, Drying, Forging |
| Mounting Type | Flanged |
| Features | Automatic |
| Diameter | d15.8 x30 u typ |
| Usage/Application | oven |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Coil Heater |
| Control Type | Proportional |
| Power Rating | 300 W |
| Application Area | for Oven/ Furnace |
| Voltage | 220V |
| Sensor Input | J |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Coil Length | 100 mm |
| Max Operating Temp | 400°C |
| Thermocouple Type | K Type |
| Connection Type | Lead Wire |
| Country of Origin | Made in India |
| deal in | new |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Heater Type | Cartridge Coil |
| Power Rating | 250 W |
| Voltage | 220V |
| Heater Material | SS |
| Sheath Material | SS316 |
| Power | 230 |
| Coil Length | 400 mm |
| Lead Type | PTFE Insulated |
| Color | Black |
| Thermocouple | Without TC |
| Application | Packaging, Hot Runner, Sealing Bar, Nozzle Heating, Mould Heating |
| Thermocouple Type | J Type |
| Insulation | High Purity MgO |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Tubular |
| Power Rating | 3 kW |
| Max Temperature | 600°C |
| Shape | Round |
| Sheath Material | SS304 |
| Mounting | Flange |
| Application | Baking, Drying Oven, Powder Coating, Paint Curing, Industrial Oven |
| Brand | S/S |
| Heater Shape | Straight |
| Voltage | 220 V |
| Material | SS |
Product Details:
| Power Rating | 1000 W |
| Voltage | 120V |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Heater Material | SS |
| Heater Shape | Round |
| Sheath Material | Incoloy 800 |
| Color | Silver |
| Packaging Type | 6 |
| Power | 230V |
| Max Temperature | 450°C |
| Application | Die Casting, Blow Moulding, Extrusion, Hot Runner, Injection Moulding |
| Length Tolerance | 20 |
| Diameter | D20MM X 100MM |
We are actively engaged in offering a quality approved Nozzle Coil Heater that is available in various sizes and dimensions.In compliance with the set industry standards, our offered heater is manufactured under the supervision of our dedicated team of professionals. Owing to its distinctive features, the offered heater is used in injection molding and sprue bushing. Apart from this, the heater offered by us can be availed by our clients at industry leading prices.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 PieceNOS |
| Heater Type | Nozzle Coil |
| Sheath Material | SS304 |
| Power Rating | 250 W |
| Supply Voltage | 415 V |
| Outer Diameter | 4.2 mm |
| Lead Type | PTFE |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Heater Material | Nylon |
| Power | 500 |
| Voltage | 230 |
| Thermocouple | Type J |
| Application | Hot Runner |
| Insulation | High Purity MgO |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 PieceNOS |
| Heater Type | U Type |
| Rated Power | 500 W |
| Operating Voltage | 440 V |
| Shape | U |
| Sheath Material | Titanium |
| Heater Length | 900 mm |
| Mounting Type | Threaded |
| Material | Aluminum |
| Power Source | 230 |
| Voltage | 220V |
| Heater Material | SS |
| Application | Oil Heating, Food Processing, Water Heating, Air Heating, Mold Heating, Diesel Heating, Chemical Heating, Plastic Processing |
| Tube Diameter | 12.5 mm |
| Terminal Type | Pin Type |
| Maximum Temperature | 250°C |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Straight |
| Rated Power | 4000 W |
| Operating Voltage | 230 V |
| Shape | Round |
| Sheath Material | Incoloy |
| Heater Length | 900 mm |
| Mounting Type | Flanged |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 2000W |
| Voltage | 240 V |
| Application | Water Heating, Food Processing, Mold Heating, Diesel Heating, Plastic Processing, Oil Heating, Chemical Heating, Air Heating |
| Tube Diameter | 11 mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Temperature | 150°C |
| Country of Origin | Made in India |