Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Power | 3 kW |
| Heater Type | Coil |
| Pipe Size Range | 20-63 mm |
| Thermocouple Type | J |
| Material | Stainless Steel |
| Heater Shape | Round |
| Power Rating | 150 W |
| Max Temperature | 250 C |
| Voltage | 12V |
| Suitable Material | HDPE |
| Sheath Material | SS316 |
| Coating Type | PTFE Coated |
| Types | Tubular Heater |
| Shape | standard |
| Condition | New |
| Weight | standard |
| Warranty | no |
| Lead Type | PTFE |
| Application | Hot Runner, Packaging, Extrusion, Injection Moulding |
| Country of Origin | Made in India |
We, "
Ghanshyam Heat Industries", established in the year
2002, are one of the leading manufacturers of the optimum quality of Industrial Heater, Industrial Oven and many more. Their easy installation, robust design, durable construction, less power consumption, high performance, low maintenance and longer serving life, makes Industrial Heater, Industrial Oven and many more. highly demanded in the various commercial, industrial and household establishments. In accordance with the specifications provided by the customers, the offered Industrial Heater, Industrial Oven and many more.