Product Details:
| Minimum Order Quantity | 7 Piece |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 250 mm |
| Heater Density | High Density |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | 48v |
| Voltage | 220V |
| Shape | Round |
| Heater Material | SS |
| Lead Wire Length | 250 mm |
In order to meet ever–evolving requirements of our prestigious clients across the nation, we are offering HD Heater. Ideal for residential and commercial point-of-use, offered heater is available from us in various specifications in accordance with the customer’s needs. This heater is well tested on several parameters of quality so as to dispatch a flawless range.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 7 Piece |
| Diameter | 12 mm |
| Types | Strip Heater |
| Length | 250 mm |
| Heater Density | High Density |
| Voltage | 24 V |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Power | 60 W |
| Condition | New |
| Power Source | Electric |
| Lead Wire Length | 250 mm |
| Connection Type | Straight Leads |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 piece |
| Capacity | 25L |
| Power | 230V |
| Wattage | 1000W |
| Voltage | 440 V |
| Size | 25 X35 |
| Material | Stainless Steel |
| Heater Material | SS |
| Impact Resistance | Yes |