Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | industrial |
| Pressure | 2 |
| Power Source | 200 |
| Voltage | 220V |
| Heater Material | SS |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Wattage | 1000W |
| Capacity(Litre) | 10 L |
| Product Type | Instant |
| Voltage | 220 V |
| Energy Rating | 3 Star |
| Color | Ivory |
| Power Source | Electric |
| ISI Marked | Yes |
| Frequency (Hertz) | 50 |
We are the leading supplier of Immersion Heater made available to our clients at competitive prices.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Number |
| Sensor Type | Digital IC |
| Type | Digital Temperature Sensor |
| Temperature Measurement Range | -40 to +85 degreeC |
| Sensing Range | -55 to 125 °C |
| Output Type | Digital |
| Accuracy | ±0.5 °C |
| Supply Voltage | 3-5.5 V DC |
| Interface | PLC |
| Mounting Type | SMD |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ghanshyam Heat Electromake Industries |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 24 V |
| Colour | Black |
We, "Ghanshyam Heat Industries", established in the year 2002, are one of the leading manufacturers of the optimum quality of Industrial Heater, Industrial Oven and many more. Their easy installation, robust design, durable construction, less power consumption, high performance, low maintenance and longer serving life, makes Industrial Heater, Industrial Oven and many more. highly demanded in the various commercial, industrial and household establishments. In accordance with the specifications provided by the customers, the offered Industrial Heater, Industrial Oven and many more.
Product Details:
| Part Type | Heating Element |
| Heater Type | Water Heater |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Heaters |
| Rated Power | 1500 W |
| Mounting Type | Inline |
| Voltage | 40 |
| Size | 2MEATER |
| Diameter | 10-20 mm, 1-10 mm |
| Length | 1000 mm/reel, 2000 mm/reel, 1500 mm/reel, 500 mm/reel |
| Surface Finish | Plain |
| Country Of Origin | India |
| Brand | GHANSHYAM HEAT IND |