Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Power Rating | 400 W |
| Voltage | 220V |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Shape | Round |
| Heater Material | SS |
| Heater Shape | Flat |
| Sheath Material | SS304 |
| Lead Type | PTFE Cable |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | ring |
| Power | 230v |
| Max Temperature | 350°C |
| Application | Extrusion, Injection Moulding, Hot Runner, Die Casting, Blow Moulding |
| Diameter | d35 x35l |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Power Rating | 150 W |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Heater Profile | Round |
| Lead Type | SS Braided |
| Color | Silver |
| Heater Material | s/s |
| Power Source | 450w |
| Max Temperature | 800°C |
| Application | Micro Moulding, Hot Runner, Medical Mould, Mini Nozzle |
| Material | SS |
| Power | 230v |
| Voltage | 220V |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Coil Heater |
| Power Rating | 100 W |
| Voltage | 230 |
| Heater Material | s/s |
| Size | d25 x20 |
| Power(Watts) | 500, 230v |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Coil Length | 100 mm |
| Lead Type | PTFE Insulated |
| Max Operating Temp | 400°C |
| Thermocouple Type | J Type |
Product Details:
| Heater Type | Hot Runner Nozzle |
| Types | Strip Heater |
| Power Rating | 100 W |
| Voltage | 24 V |
| Power | 60 W |
| Condition | New |
| Brand | Ghanshyam Heat Electromake Industries |
| Country of Origin | Made in India |