Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Wattage | 3 kW |
| Power | 500 W |
| Voltage | 220 V |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Material | Nickel Chromium |
| Mounting Type | Flange |
| Brand Compatibility | Racold |
| Tank Capacity | 100 L |
| Thermostat Provision | With Thermostat |
| Country of Origin | Made in India |
| deal in | new |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Power Rating | 1000 W |
| Mounting Type | Flange |
| Water Heater Type | Storage Geyser |
| Element Shape | U Shape |
| Compatible Power | 230V |
| Usage/Application | WATER TANK |
| Heater Type | Water Heater |
| Thermostat Provided | Yes |
| Application | Commercial Geyser, Heat Pump, Boiler, Industrial Bath, Solar Tank, Domestic Geyser |
| Country Of Origin | Made In India |
| Material | SS |
| Sheath Material | Copper |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Induction Heater |
| Voltage | 230 V |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Power | 230 |
| Type | KACH |
| Maximum Temperature | 900°C |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Control Type | Thermostat |
| Application | HVAC, Oil Heating, Plastic Processing, Forging, Melting, Drying, Chemical Heating, Food Processing, Pool Heating, Water Heating |
| Mounting Type | Flanged |
| Features | Low Density, Energy Saving, High Density, Automatic, Corrosion Resist, Flameproof |
| Material | Stainless Steel |
Product Details:
| Material | Aluminum |
| Heater Material | Copper/bronze/brass |
| Power(Watts) | Adjustable, 4000w |
| Shape | Round |
| Voltage | Custom-made |
| Usage | Heating for extrusion |
Empowered by the use of advanced technology, we are presenting a broad assortment of Casted Heater. Our offered casted heater is checked on various quality parameters for to ensuring the quality. The casted heater offered by us is well known in the market for its optimum efficiency. Additionally, our offered casted heater can be availed by our clients in customized options at competitive prices.
Features:
•Sturdy structure
•Durability
•Low maintenance
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 PieceNOS |
| Heater Type | Straight |
| Rated Power | 500 W |
| Operating Voltage | 230 V |
| Shape | Round |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Heater Length | 300 mm |
| Mounting Type | Screw Plug |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | 230V TO 440V |
| Voltage | 220V |
| Heater Material | SS |
| Application | Diesel Heating |
| Tube Diameter | 6 mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Temperature | 150°C |
Empowered by the use of advanced technology, we are offering a broad assortment of SS Pipe Heater. Our offered pipe heaters are manufactured with premium quality components and advance technology. The offered pipe heaters are can be customized as per varied needs of our valuable customers. These pipe heaters are tested on several parameters of quality before delivering to customers.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Tubular Heater |
| Rated Power | 3000 W |
| Operating Voltage | 230 V |
| Heating Source | Hot Water |
| Heater Length | 300 mm |
| Mounting Type | Flanged |
| Size (Inch) | 12 |
| Power Source | 230 |
| Voltage (Volt) | 230 |
| Size (mm) | 550 |
| Application | Oil Heating, Chemical Heating, Diesel Heating, Food Processing, Mold Heating, Plastic Processing, Water Heating, Air Heating |
| Tube Diameter | 11 mm |
| Diameter (Millimeter) | 2 |
| Max Temperature (degree Celsius) | 300 |
| Terminal Type | Pin Type |
| Maximum Temperature | 500°C |
| Weight (Kilogram) | 3000 |
| Resistance Tolerance (%) | 3 |
| Condition | New |
| Material | Titanium |
| Sheath Material | Stainless Steel |