Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Heat Pump |
| Types | Strip Heater, Immersion Heater |
| Power | 1 kW |
| Shape | U |
| Voltage | 230 V |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Condition | New |
| Usage/Application | industry |
| Maximum Temperature | 800°C |
| Phase | Single Phase |
| Application | Water Heating |
| Mounting Type | Flanged |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Strip Size | 50×300 mm |
| Types | Strip Heater |
| Power Rating | 150 W |
| Voltage | 230V |
| Sheath Material | SS304 |
| Max Temperature | 250°C |
| Condition | New |
| Material | Aluminium |
| Insulation | Muscovite Mica |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ghanshyam |