Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Tubular Heater |
| Types | Strip Heater |
| Power | 1500W |
| Voltage | 220 V |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Condition | New |
| Color | Blue |
| Maximum Temperature | 250°C |
| Is It Portable | Portable |
| Length | 305 mm (12 in) |
| Application | Chemical Industry, Air Heating, Oil Heating, Food Processing, Dies & Moulds, Packaging, Plastics Industry, Water Heating, Ovens & Furnaces |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Heater Type | Hot Runner Manifold |
| Types | Ring Heaters |
| Power Rating | 300 W |
| Voltage | 220V |
| Heater Material | Chrome Nickel |
| Sheath Material | Stainless Steel |
| Coil Length | 300 mm |
| Lead Type | PTFE Insulated |
| Brand | Ghanshyam |
| Max Operating Temp | 800°C |
| Thermocouple Type | K Type |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Insulation Material | Stainless Steel |
| Conductor Type | Solid |
| Color | Black |
| Shielding Type | Shielded |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Voltage | 220V |
| Power | 230 |
| Shape | Square |
| Operating Voltage | 230 V |
| Maximum Temperature | 650 °C |
| Size | 5 |
| Temperature | 300 |
| Phase | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Cast Material | Aluminium |
| Heater Material | Stainless Steel |