Product Details:
| Number of Decks | 3 |
| Power Source | 230 |
| Number of Trays | 6 |
| Oven Type | Belt Conveyor Oven |
| Temperature | 200-300 deg. Celsius |
| Tray Size | 16x16 inch |
| Temperature Control | Digital |
| Brand | GHI |
| Capacity | 150 |
| Usage/Application | ON LINE |
| Material | Stainless Steel |
| Power (W) | 12-18KW |
| Voltage (V) | 220V/380V |
We are a well-known firm engaged in manufacturing, exporting and supplying the finest quality Radiator Baking Oven. Our dedicated team of professionals manufactures this oven using modern tools & equipment in conformance with the industry standards. The oven offered by us is extensively used in radiator industry for solder baking in radiators. Additionally, our offered oven can be availed by our clients at market leading prices.
Features:
Product Details:
| Oven Type | Batch |
| Coating Material | Stainless Steel (SS) |
| Heating Source | Electric |
| Max Temperature | 300 C |
| Type Of Machine | Powder Coating Oven |
| Internal Size | 6x4x4 ft |
| Air Circulation | Natural |
| Door Type | Single Door |
| Material to be painted | Mild Steel |
| Voltage (volt) | 220V/110V |
| Operating Frequency | 50HZ /60HZ |
We are renowned as the most popular enterprises in this industry, offering an optimum quality Powder Coating Booth Oven. The booth offered by us is manufactured using premium quality components and leading edge technology in compliance with the industry standards. Our offered booth is used for both batch type and conveyor applications in standard and custom designed models. Additionally, we offer this booth in various technical specifications that can also be customized as per requirements of our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Oven Type | Portable Oven |
| Capacity | 50 kg |
| Max Temperature | 300°C |
| Material | Brass |
| Usage/Application | OVEN |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Mounting | Floor Mount |
| Control Type | Thermostat |
| Insulation | Glass Wool |
| Temperature Display | Analog |
| Power Source | Electric |
Our company is the major in offering Welding Rod Oven to the clients. This product is extensively used in various types of purposes by the clients. Offered range is manufactured with the aid of advanced technology using quality-approved raw material under the observation of experienced professionals. Welding Rod Oven is made available for the customers in different specifications to fulfill the varied needs of the clients. Offered range is stringently checked by the quality auditors on well defined parameters.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Internal Volume | 1 m³ |
| Max Temperature | 250°C |
| Power Source | 6 K/W |
| Loading Type | Trolley |
| Usage/Application | Baking |
| Air Circulation | Horizontal Flow |
| Application | Drying |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Model Name/Number | 235 |
| Capacity | 100-500 Kg |
| Display | Analog |
| Oven Type | TRAY |
Constantly focused on optimally satisfying our clients, our company is offering Batch Ovens. Offered batch oven is comes with have vertical hot air blowing system & shelves for keeping products. Our batch oven is manufactured by optimum quality components and sophisticated technology. This batch oven is well tested on several parameters of quality so as to dispatch a flawless range.
Features:
•High efficiency
•Proper functioning
•Long working life
Product Details:
| Max Temperature | 1200 C |
| Chamber Volume | 5 L |
| Heat Source | Electric |
| Melting Material | Iron |
| Inner Chamber Size | 5x5x10 in |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Digital PID |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Material Loading Capacity (T) | 230V |
| Type | Walk-In Ovens |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Capacity | 100-500 Kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Internal Volume | 8 m³ |
| Chamber volume | 1000 L |
| Max temperature | 400 °C |
| Oven Type | Batch |
| Fuel type | Electric |
| Power rating | 24 kW |
| Phase | Three phase |
| Air circulation | Forced air |
Product Details:
| Internal Volume | 1 m³ |
| Max Temperature | 250°C |
| Oven Type | Batch |
| Power Rating | 5 kW |
| Air Circulation | Forced Air |
| Application | Drying |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Temperature | 200-300 deg. Celsius |
| Display Type | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Type | Cabinet Ovens |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Capacity | 100-500 Kg |
| Max Temperature ( C) | 200-300 |
| Door Type | Single Door |
| Power(Watt) | 230 |
Product Details:
| Max Temperature | 300 °C |
| Capacity | 150 |
| Chamber Type | Single Wall |
| Temperature Control | Digital PID |
| Oven Type | Laboratory |
| Temperature Range | 50-250 Degree Celsius |
| No. of Shelves | 3 Shelves |
| Material | MS |
| Power | 230v |
| Brand | ghi |
| Usage/Application | laboratory |
| Model Name/Number | ghi |
| Size/Dimension | Medium |
| Chamber Volume (Litre) | 60 Litre |
| Power Source | Electric |
Product Details:
| Max Temperature | 300 |
| Max Temperature ( C) | 100-200 deg. Celsius, 200-300 deg. Celsius |
| Brand | Ghi |
| Type | Belt Conveyor Oven, Walk-In Ovens,Cabinet Ovens |
| Temperature | 200-300 deg. Celsius |
| Capacity | 1000-2000 Kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 50 kg |
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Max temperature | 500 °C |
| Mounting type | Bench mounted |
| Chamber volume | 200 L |
| Power rating | 18 kW |
| Phase | Three phase |
| Body material | Mild steel |
| Control type | Digital |
| Heater type | Electric |