Product Details:
| System Type | FPC |
| Capacity | 1000 L |
| Rated Pressure | 3 bar |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Collector Area | 20 m² |
| Tank Insulation | PUF |
| Process Application | Dairy, Hotel, Hospital, Food, Pharma, Chemical, Textile |
| Operating Temperature | 60°C |
| Inner Tank Thickness | 2.0 mm |
| System Warranty | 1 Year |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Type | Storage |
| Capacity | 25 L |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Power (Watt) | 1500 W |
| Color | White |
| ISI Certified | Yes |
| Voltage | 220 V |
| Heating Element | Copper |
| Pressure Rating | 3 bar |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: